Co píší jinde – 37. týden

Malé a na úplnost si nehledící shrnutí toho, co píší jinde. Pět článků, které mne zaujaly.

Hypotéky začaly zdražovat

Konečně. Proč konečně? Protože sazby byly tak nízko, že se u bank zcela vytratila jakákoliv marže. To sice může vypadat příjemně pro klienta, ale pouze na první pohled. Problémy s bankou, která financuje naše bydlení jsou bohužel především problém klientů. V tu chvíli se totiž jejich hypotéka stává okamžitě splatnou. Co o sazbách napsali na novinky.cz si můžete přečíst kliknutím na odkaz.

http://www.novinky.cz/finance/380699-sazby-hypotek-se-odrazily-ode-dna-a-pomalu-rostou.html

Nedejte se!

Náhrady se lze domoci, jen to někdy chvíli trvá. Jak se mohla přesvědčit majitelka Mercedesu, když její auto dostalo ránu zezadu od nepojištěného auta. Soudní tahanice nakonec dopadla pro majitelku dobře. pouze při rychlosti našich soudů to trvalo „pouhé“ čtyři roky. Důležité ale je, že se jedná o rozsudek Nejvyššího soudu. pro příště by mělo být postupováno obdobně.

http://www.opojisteni.cz/produkty/pojisteni-aut/nejvyssi-soud-rozhodl-v-kauze-o-nahradu-najemneho-za-nahradni-vozidlo/

Češi jsou ke své škodě příliš konzervativní

Češi jsou jedni z nejkonzervativnějších národů v Evropě. Ke své škodě, nutno dodat. Jak dopadli v průzkumu společnosti VPI.cz píše nejen server novinky.cz.

http://www.novinky.cz/finance/380108-cechum-chybi-odvaha-volne-penize-investovat-radeji-spori.html

Proto nevydělávají v penzijních fondech

E15 si všímá toho, jak je v české kotlině a na Moravě jak by smet lid až tak opatrný, že ho opatrnost stojí velké peníze. Ty pak budou někde v budoucnu chybět. Tentokrát je článek zaměřen na porovnání výnosnosti spoření na penzi v rámci Evropy. A co vy, jste spokojeni s výnosy pod úrovní inflace. A víte, že to znamená pouze jedinou věc, tedy, že vám peníze ubývají, namísto aby přibývaly? Smutné na tom celém je, že za to, co ubylo, jste si nic nemohli koupit.

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/podilove-fondy/cechum-vynaseji-penzijni-fondy-nejmene-na-svete-kvuli-vyhybani-se-akciim-1222682

Bude snadnější splatit předčasně hypotéku?

Návrh zákona není z hlavy ministra financí, samotný výstup ale ano. Požadavek na přísnější regulaci hypotéčních úvěrů vzešel jako většina podobných věcí z rukou Evropské komise. Jaká bude skutečná podoba zákona ale zatím není dost dobře možné určit. Tak uvidíme. Podobné omezení sankcí na Slovensku přitom platí již nějaký čas a nelze říct, že by se trh zhroutil nebo to banky nedokázaly.

http://www.financninoviny.cz/os-finance/uvery/zpravy/mf-navrh-zakona-vyrazne-omezuje-sankce-za-pozdni-splatky-uveru/1258251